BES M30MI-PSC15B-BP00,15-Z07
Recommended replacements:
Price excluding VAT
Request a quote
BES05YN (BES M30MI-PSC15B-BP00,15-Z07) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: Ø 30 x 53 mm, Style Housing: M30x1.5, Installation: for flush mounting, Range: 15 mm, Switching output: PNP normally open (NO), Switching frequency: 100 Hz, Housing material: Brass, Nickel-free coated, Material sensing surface: PA 12, Connection: Cable with connector, DEUTSCH DT04-4P-CE02, 4-pin, 0.15 m, TPU, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, UKCA, cULus, WEEE
Style Housing
M30x1.5
Installation
for flush mounting
Range
15 mm
Switching output
PNP normally open (NO)
Switching frequency
100 Hz
Housing material
Brass, Nickel-free coated
Material sensing surface
PA 12
Connection
Cable with connector, DEUTSCH DT04-4P-CE02, 4-pin, 0.15 m, TPU
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-25...70 °C