BAW M12MG2-ICC20B-BP00,2-GS04
Recommended replacement:
Price excluding VAT
Request a quote
BAW001F (BAW M12MG2-ICC20B-BP00,2-GS04) - Inductive distance sensors - Dimension: Ø 12 x 65 mm, Style Housing: M12x1, Installation: for flush mounting, Range: 0.5...2 mm, Analog output: Analog, current 4…20 mA, Output characteristic: falling on approach, Limit frequency –3 dB: 500 Hz, Repeat accuracy per BWN: ±5 µm, Non-linearity max.: ±45 µm, Housing material: Brass, nickel-plated, Material sensing surface: PBT, Connection: Cable with connector, M12x1-Male, 3-pin, 0.20 m, PUR, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -10...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, UKCA, cULus, WEEE
Style Housing
M12x1
Installation
for flush mounting
Range
0.5...2 mm
Analog output
Analog, current 4…20 mA
Output characteristic
falling on approach
Limit frequency –3 dB
500 Hz
Repeat accuracy per BWN
±5 µm
Non-linearity max.
±45 µm
Housing material
Brass, nickel-plated
Material sensing surface
PBT
Connection
Cable with connector, M12x1-Male, 3-pin, 0.20 m, PUR
Operating voltage Ub
10...30 VDC
Ambient temperature
-10...70 °C