MAX30N-72JFDCB0500
SKU: 1110406 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | MAX | MAX30N-72JFDCB0500 | Type: 30 mm 31f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 31H8 | Cable connection direction: Radial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 7 mm / 30 mm / Flat | Supply voltage: 24 V DC (8 ... 32 V DC) | Communication interface: SAE J1939 | Connection type: Male connector, M12 type S (20x20 mm), 5-pin | Measuring range: 0 mm ... 500 mm
    Measured values
    Positioning
    Position (F.S.)
    0 mm ... 500 mm1)
    Switch-on current
    5,0 A/ 50 µs
    Measuring frequency (internal)
    1 ms
    Transmission rate (cycle time)
    20 ms
    Communication interface
    SAE J1939
    Baud rate
    250 kbit/s
    Source Adress
    FD
    Network Management Protocol
    SAE J1939-81
    Application Layer
    Connection type
    Male connector, M12 type S (20x20 mm), 5-pin
    PIN assignment
    1=n.c.; 2=V DC; 3=GND; 4=CAN_H; 5=CAN_L
    Residual ripple
    < 1% S-S