DBS36E-S3EL00300
SKU: 1063595 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Incremental encoders | DBS36/50 | DBS36E-S3EL00300 | Mechanical design: Solid shaft face mount flange 6 mm x 12 mm (With flat) | Communication interface: 7 V ... 30 V, HTL, Push pull | Connection type: Cable, 8-wire, universal, 3 m | Pulses per revolution: 300
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    600 years (EN ISO 13849-1)1)
    Pulses per revolution
    300
    Measuring step
    90°, electric/pulses per revolution
    Measuring step deviation
    ± 18° / pulses per revolution
    Error limits
    ± 54° / pulses per revolution
    Duty cycle
    ≤ 0.5 ± 5 %
    Communication interface
    Incremental
    Communication Interface detail
    HTL / Push pull
    Number of signal channels
    6-channel
    Initialization time
    < 3 ms
    Output frequency
    ≤ 300 kHz
    Load current
    ≤ 30 mA
    Power consumption
    ≤ 0.5 W (without load)
    Connection type
    Cable, 8-wire, universal, 3 m
    Supply voltage
    7 ... 30 V
    Reference signal, number
    1
    Reference signal, position
    90°, electric, logically gated with A and B
    Reverse polarity protection
    Short-circuit protection of the outputs
    ✔1)
    Mechanical design
    Solid shaft, face mount flange
    Shaft diameter
    6 mmWith flat
    Shaft length
    12 mm
    Kaal
    + 150 g (with connecting cable)
    Shaft material
    Stainless steel
    Flange material
    Aluminum
    Housing material
    Aluminum
    Material, cable
    PVC
    Start up torque
    + 0.5 Ncm (+20 °C)
    Operating torque
    0.4 Ncm (+20 °C)
    Permissible shaft loading
    40 N (radial)1)20 N (axial)
    Operating speed
    6,000 min⁻¹2)
    Maximum operating speed
    ≤ 8,000 min⁻¹3)
    Moment of inertia of the rotor
    0.6 gcm²
    Bearing lifetime
    2 x 10^9 revolutions
    Angular acceleration
    ≤ 500,000 rad/s²
    EMC
    According to EN 61000-6-2 and EN 61000-6-3 (class A)
    Enclosure rating
    IP65
    Permissible relative humidity
    90 % (Condensation not permitted)
    Operating temperature range
    –20 °C ... +85 °C, –35 °C ... +95 °C on request