BNS 813-D08-L12-100-55-0874
SKU: BNS016J Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BNS016J (BNS 813-D08-L12-100-55-0874) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 120 x 140 x 86.5 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 8x Roller bearing, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-2. Switch position: Mechanical, 3-8. Switch position: Inductive, Continuous current: 1-2. Switch position: 6 A, 3-8. Switch position: 0.2 A, Rated operating voltage Ue: 1-2. Switch position: 250 V AC, 3-8. Switch position: 24 V DC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-2. Switch position: 80 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-8. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, WEEE
    Number of switching positions
    8x Roller bearing
    Operating principle
    1-2. Switch position: Mechanical | 3-8. Switch position: Inductive
    Continuous current
    1-2. Switch position: 6 A3-8. Switch position: 0.2 A
    Rated operating voltage Ue
    1-2. Switch position: 250 V AC3-8. Switch position: 24 V DC
    Approach speed
    1-2. Switch position: 80 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Ambient temperature
    -5...70 °C