BNS 813-D06-R12-62-55-0830
SKU: BNS03YP Abandonné
Prix hors TVA
Demander un devis
    BNS03YP (BNS 813-D06-R12-62-55-0830) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 120 x 112 x 62 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Number of switching positions: 6x Roller, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1-6. Switch position: Mechanical, Continuous current: 1-6. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1-6. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 1-6. Switch position: 60 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-6. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...85 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, CCC, CSA, WEEE
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Number of switching positions
    6x Roller
    Version
    Safety EN 60204-1
    Operating principle
    1-6. Switch position: Mechanical
    Continuous current
    1-6. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1-6. Switch position: 250 V AC
    Installation
    Vertical
    Approach direction
    longitudinal, parallel to attachment surface
    Approach speed
    1-6. Switch position: 60 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Connection type
    1-6. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -5...85 °C