BNS 813-D06-L12-100-55-0674
SKU: BNS014A Abandonné
Prix hors TVA
Demander un devis
    BNS014A (BNS 813-D06-L12-100-55-0674) - Mechanical multiple position limit switches with safety switch positions - Dimension: 120 x 120 x 87 mm, Housing material: Aluminium, Anodized, Version: Safety EN 60204-1, Operating principle: 1. Switch position: Inductive, 2-6. Switch position: Mechanical, Range: 2 mm, Continuous current: 1. Switch position: 0.2 A, 2-6. Switch position: 6 A, Rated operating voltage Ue: 1. Switch position: 24 V DC, 2-6. Switch position: 250 V AC, Installation: Vertical, Approach direction: longitudinal, parallel to attachment surface, Approach speed: 2-3. Switch position: 80 m/min, 4-6. Switch position: 120 m/min, Switch position spacing: 12 mm, Connection type: 1-6. Switch position: Screw terminal, Ambient temperature: -5...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: CE, WEEE
    Housing material
    Aluminium, Anodized
    Version
    Safety EN 60204-1
    Operating principle
    1. Switch position: Inductive | 2-6. Switch position: Mechanical
    Range
    2 mm
    Continuous current
    1. Switch position: 0.2 A2-6. Switch position: 6 A
    Rated operating voltage Ue
    1. Switch position: 24 V DC2-6. Switch position: 250 V AC
    Installation
    Vertical
    Approach direction
    longitudinal, parallel to attachment surface
    Approach speed
    2-3. Switch position: 80 m/min4-6. Switch position: 120 m/min
    Switch position spacing
    12 mm
    Connection type
    1-6. Switch position: Screw terminal
    Ambient temperature
    -5...70 °C