BES Q05AC-NOC15B-S26G
SKU: BES01R8 Discontinued
Price excluding VAT
Request a quote
    BES01R8 (BES Q05AC-NOC15B-S26G) - Inductive proximity switches and proximity sensors - Dimension: 33.2 x 5 x 5 mm, Style Housing: 5x5, Installation: for flush mounting, Range: 1.5 mm, Switching output: NPN normally closed (NC), Switching frequency: 2000 Hz, Housing material: 1.4305 stainless steel, Material sensing surface: PBT, Connection: Connector, M5x0.5-Male, Operating voltage Ub: 10...30 VDC, Ambient temperature: -25...70 °C, IP rating: IP67, Approval/Conformity: cULus, CE, EAC
    Range
    1.5 mm
    Switching output
    NPN normally closed (NC)
    Switching frequency
    2000 Hz
    Connection
    Connector, M5x0.5-Male
    Ambient temperature
    -25...70 °C