WTM12L-1H161120A00
SKU: 1126071 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Photoelectric sensors | W12 | WTM12L-1H161120A00 | Sensing range min. / max.: 80 mm / 850 mm, 0 mm / 350 mm, 80 mm / 1,200 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Background suppression, Foreground suppression, MultiMode, distance value | Switching output: Push-pull: PNP/NPN | Switching mode: Light/dark switching | Connection type: Cable, 4-wire, 2 m | Light source: Laser | Type of light: Visible red light | Laser class: 1 | Housing material: Zinc diecast | Adjustment: Teach-in button, Potentiometer, Teach-Turn adjustment, IO-Link | Communication interface: IO-Link V1.1 | Smart Sensor: Enhanced Sensing, efficient communication, diagnosis, Smart Task | Smart Task name: Base logics | Special features: MultiMode | Housing: Rectangular
    Functional principle
    Photoelectric proximity sensor
    Functional principle detail
    Background suppression, Foreground suppression, MultiMode, distance value
    MultiMode
    Sensing range min.
    80 mm (mode 1, 3, 4, 5)
    Sensing range max.
    850 mm (mode 1, 3, 4, 5)
    Adjustable switching threshold for background suppression
    90 mm ... 850 mm (mode 1, 3, 4, 5)
    Adjustable switching threshold for foreground suppression
    100 mm ... 350 mm (mode 2)
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    Minimum distance between set sensing range and background (black 6% / white 90%)
    6 mm, at a distance of 250 mm (mode 1, 3, 4, 5)
    Minimum object height at set sensing range in front of black background (6% remission factor)