WTB4FT-32161120A00
SKU: 1113179 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Photoelectric sensors | W4 | WTB4FT-32161120A00 | Sensing range min. / max.: 7 mm / 120 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Background suppression, DoubleLine | Switching output: Push-pull: PNP/NPN | Switching mode: Light/dark switching | Connection type: Cable with M8 male connector, 4-pin, 110 mm | Light source: PinPoint LED | Type of light: Visible red light | Housing material: VISTAL® | Adjustment: Teach-in button, Potentiometer, IO-Link, Teach-Turn adjustment | Communication interface: IO-Link V1.1 | Smart Sensor: Enhanced Sensing, efficient communication, diagnosis, Smart Task | Smart Task name: Base logics | Housing: Rectangular
    Functional principle
    Photoelectric proximity sensor
    Functional principle detail
    Background suppression, DoubleLine
    Sensing range min.
    7 mm
    Sensing range max.
    120 mm
    Adjustable switching threshold for background suppression
    15 mm ... 120 mm
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    Minimum distance between set sensing range and background (black 6% / white 90%)
    1 mm, at a distance of 50 mm
    Recommended sensing range for the best performance
    30 mm ... 80 mm
    Light source
    PinPoint LED
    Type of light
    Visible red light
    Shape of light spot
    Line-shaped, two parallel line-shaped light spots
    Light spot size (distance)
    1.2 mm x 17 mm (50 mm)
    Maximum dispersion of the emitted beam around the standardized transmission axis (squint angle)
    < +/- 1.5° (at TU= +23 °C)