WFL80-95B41CA00
SKU: 6058640 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Fork sensors | WFL | WFL80-95B41CA00 | Communication interface: IO-Link | Adjustment: Teach-in button, cable | Light source: Laser | Fork width/depth: 80 mm, 95 mm | Switching output: Push-pull: PNP/NPN | Switching mode: Light/dark switching | Connection type Detail: Male connector M8, 4-pin | Switching frequency: 11 kHz | Response time: ≤ 60 µs | Enclosure rating: IP65
    Functional principle
    Optical detection principle
    Dimensions (W x H x D)
    10 mm x 118.5 mm x 110 mm
    Fork width
    80 mm
    Fork depth
    95 mm
    Light source
    Laser, visible red light
    Minimum detectable object (MDO)
    0.05 mm
    Adjustment
    Teach-in button, cable (Teach-in, sensitivity, light/dark switching, key lock, Teach-in dynamic)
    Teach-in mode
    1-point teach-in2-point teach-inTeach-in dynamic
    MTTFD
    80 years
    DCavg
    0 %
    IO-Link
    ✔ , IO-Link V1.1
    VendorID
    26
    DeviceID HEX
    8000AE
    DeviceID DEC
    Cycle time
    2.3 ms
    Process data structure A
    Process data structure B
    Process data structure C
    Process data structure D
    Supply voltage
    10 V DC ... 30 V DC
    Ripple
    < 10 %
    Current consumption
    40 mA1)
    Initialization time
    40 ms
    Switching frequency
    11 kHz
    Stability of response time
    ± 20 µs
    Jitter
    22 µs
    Switching output
    Push-pull: PNP/NPN
    Switching output (voltage)
    Push-pull: PNP/NPN High = UV- < 2 V/Low: ≤ 2 V
    Switching mode
    Light/dark switching
    Output current Imax.
    100 mA
    Input, teach-in (ET)
    Teach: U > 5 V ... < UVRun: U < 4 V