SLG50S-080FBR11A00
SKU: 1128796 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Automation light grids | SLG-2 | SLG50S-080FBR11A00 | Optical light exit: Flat | Beam separation: 50 mm | Operating range: 6 m | Detection height: 800 mm | Length of cable: 150 mm
    Included with delivery
    1 × sender1 × receiver1 × Quick Start Guide1 x safety notes
    Functional principle
    Sender/receiver
    Limit values
    500 mm ... 8,500 mm
    Parallel beam (recommended)
    500 mm ... 6,000 mm
    3 x cross beam (recommended)
    Distance from 1st Beam to leading edge of housing (connection side)
    4.6 mm
    Distance from last beam to leading edge of housing (top)
    44.6 mm1)
    Detection height
    800 mm
    Beam separation
    50 mm
    Optical light exit
    Flat
    Minimum detectable object (MDO), parallel beam
    55 mm2)
    Minimum detectable object (MDO), 3 x cross beam
    ≥ 29 mm2)
    Beam function
    Parallel beam
    Pin 2 (MF)
    Teach-in input
    Pin 4 (OUT)
    Object detection output = “HIGH”
    IO-Link (process data)
    QL/QintStatus, System status, Beam status
    Teach-in (default)
    Auto teach-in
    Light source
    LED
    Type of light
    Infrared light
    Number of beams
    16
    Normative reference
    EN 62471:2008-09 | IEC 62471:2006, modified
    LED risk group marking
    Free group
    Wave length
    850 nm
    Average service life
    Average service life: 100,000 h at TU= +25 °C
    Initialization time
    0.4 s ... 2 s3)
    Teach-in time
    0.75 s ... 50 s3)
    Scan time, parallel beam
    2 ms
    Scan time, cross beam
    4 ms
    Repeatability, parallel beam
    2 ms
    Repeatability, cross beam
    6 ms
    Minimum dwell time, parallel beam
    8 ms
    Minimum dwell time, cross beam
    16 ms
    Max. response time, parallel beam
    10 ms
    Max. response time, cross beam
    20.2 ms
    Type of synchronization
    Optical (2 beams)
    IO-Link
    ✔ , V1.1
    Data transmission rate
    COM3 (230,4 kBaud)
    Maximum cable length
    20 m
    Cycle time
    2.3 ms
    Process data length
    32 Byte
    Supply voltage UB
    DC 18 V DC ... 30 V DC1)
    Ripple
    ≤ 1.3 Vpp
    Sender
    ≤ 57.8 mA2)
    Receiver
    ≤ 48.6 mA2)
    Type
    Push-pull: PNP/NPN
    Output signal voltage HIGH/LOW
    UB-3 V/<3 V
    Output load, Inductive
    1 H
    Output load, capacitive
    100 nF
    Output current Imax.
    100 mA
    Output current, rest
    < 0.5 mA
    Number
    1
    Input signal voltage HIGH/LOW
    >15 V/<5 V