SLG25S-240SBR21D0D
SKU: 1144984 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Automation light grids | SLG-2 | SLG25S-240SBR21D0D | Optical light exit: Slim | Beam separation: 25 mm | Operating range: 6 m | Detection height: 2,400 mm | Length of cable: 150 mm
    Limit values
    500 mm ... 8,500 mm
    Parallel beam (recommended)
    500 mm ... 6,000 mm
    Detection height
    2,400 mm
    Pin 4 (OUT)
    Object detection output = “LOW”
    Number of beams
    96
    Scan time, parallel beam
    7 ms
    Scan time, cross beam
    14.1 ms
    Repeatability, parallel beam
    7 ms
    Repeatability, cross beam
    21.1 ms
    Minimum dwell time, parallel beam
    28.2 ms
    Minimum dwell time, cross beam
    56.3 ms
    Max. response time, parallel beam
    36.4 ms
    Max. response time, cross beam
    71.4 ms
    Sender
    ≤ 61.8 mA2)
    Receiver
    ≤ 96.6 mA2)
    Output signal voltage HIGH/LOW
    UB-3 V/<3 V
    Input signal voltage HIGH/LOW
    >15 V/<5 V