RSB1-0820G108108AB0CS05P0D
SKU: 1146400 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Photoelectric sensors | Roller Sensor Bar | RSB1-0820G108108AB0CS05P0D | Sensing range min. / max.: 2 mm / 300 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Energetic | Length of Sensor Bar: 820 mm | Number of beams: 7 | Beam separation: 108 mm | Switching output: Push-pull: PNP/NPN | Connection type: Cable with Stocko-connector (MKF-13264) | Length of cable: 500 mm | Light source: LED | Type of light: Infrared light | Housing material: Aluminum (anodised)
    Functional principle
    Photoelectric proximity sensor
    Functional principle detail
    Energetic
    Sensing range min.
    2 mm
    Sensing range max.
    300 mm
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    Recommended sensing range for the best performance
    2 mm ... 45 mm
    Light source
    LED
    Type of light
    Infrared light
    Shape of light spot
    Point-shaped
    Light spot size (distance)
    27 mm x 29 mm (45 mm)
    Maximum dispersion of the emitted beam around the standardized transmission axis (squint angle)
    < +/- 4° (at Ta = +23 °C)
    LED risk group marking
    Free group
    Wave length
    850 nm
    Average service life
    100,000 h at Ta= +25 °C
    Number of beams
    7
    Beam separation
    108 mm
    Distance from 1st beam to leading edge of housing (including end cap)
    108 mm
    None
    LED green
    Operating indicatorStatic on: power onFlashing: IO-Link mode
    LED yellow
    Status of received light beamStatic on: object presentStatic off: object not present
    Special applications
    Supply voltage UB
    10 V DC ... 30 V DC
    Ripple
    ≤ 5 Vpp
    Usage category
    DC-12 (According to EN 60947-5-2)DC-13 (According to EN 60947-5-2)
    Current consumption
    32 mA, without load. At UB= 24 V
    Protection class
    III
    Number
    2 (Complementary)
    Type
    Push-pull: PNP/NPN
    Signal voltage PNP HIGH/LOW
    Approx. UB-2.5 V / 0 V
    Signal voltage NPN HIGH/LOW
    Approx. UB/ < 2.5 V
    Output current Imax.
    ≤ 100 mA
    Circuit protection outputs
    Reverse polarity protected
    Response time
    ≤ 1 ms1)
    Repeatability (response time)
    1 ms
    Switching frequency
    500 Hz2)
    BN 1
    + (L+)
    BK 2
    Q
    BU 3
    - (M)
    Function of pin 4/black (BK)
    Digital output, light switching, object present → output HIGH
    Function of pin 2/white (WH)
    Digital output, dark switching, object present → output LOW
    Dimensions (W x H x D)
    820 mm x 20.3 mm x 17 mm1)
    Connection
    Cable with Stocko-connector (MKF-13264)2)
    Deep-freeze property
    Do not bend below -30 °C