RSB1-0586C155138KK3FZZZZZZ
SKU: 1126317 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Photoelectric sensors | Roller Sensor Bar | RSB1-0586C155138KK3FZZZZZZ | Sensing range min. / max.: 2 mm / 300 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Energetic | Length of Sensor Bar: 586 mm | Number of beams: 3 | Beam separation: 155 mm | Switching output: PNP: open collector | Switching mode: Dark switching | Connection type: Cable with connector M8, 4-pin, with knurled nut | Length of cable: 1.5 m | Light source: LED | Type of light: Infrared light | Housing material: Aluminum (anodised)
    Functional principle
    Photoelectric proximity sensor
    Functional principle detail
    Energetic
    Sensing range min.
    2 mm
    Sensing range max.
    300 mm
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    Recommended sensing range for the best performance
    2 mm ... 45 mm
    Light source
    LED
    Type of light
    Infrared light
    Shape of light spot
    Point-shaped
    Light spot size (distance)
    27 mm x 29 mm (45 mm)
    Maximum dispersion of the emitted beam around the standardized transmission axis (squint angle)
    < +/- 4° (at Ta = +23 °C)