RSB1-0450B150150PZ0BS06ZZZ
SKU: 1148790 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Photoelectric sensors | Roller Sensor Bar | RSB1-0450B150150PZ0BS06ZZZ | Sensing range min. / max.: 2 mm / 300 mm | Functional principle: Photoelectric proximity sensor | Functional principle detail: Energetic | Length of Sensor Bar: 450 mm | Number of beams: 2 | Beam separation: 150 mm | Switching output: PNP | Connection type: Cable with special plug, M8, 4-pin, 137 mm | Length of cable: 100 mm | Light source: LED | Type of light: Infrared light | Housing material: Aluminum (anodised) | Special features: Connection type with external diameter: 7.85 mm +0.1 mm / –0.2 mm and min. IP54
    Reference object
    Object with 90% remission factor (complies with standard white according to DIN 5033)
    < +/- 4° (at Ta = +23 °C)