PFT-SRBX10SGDSSAA4SSZ
SKU: 6068052 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PFT | PFT-SRBX10SGDSSAA4SSZ | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 0.1 bar | Accuracy: ≤ ± 0.5 %, of the span | Process connection: G ½ B (EN 837) | Pressure port: Standard | Process temperature: –30 °C ... +100 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: Flying leads, 1.5 m, IP68 | Supply voltage: 10 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 0.1 bar
    Process temperature
    –30 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+– 10 V) / 0.02 A [Ohm]) , 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Process connection
    G ½ B (EN 837)
    Connection type
    Flying leads1)
    Length of cable
    1.5 m
    Enclosure rating
    IP68, Zero and span not adjustable2)
    Accuracy
    ≤ ± 0.5 %, of the span
    Service life
    Minimum 10 Mio. load cycles
    Storage temperature
    –40 °C ... +100 °C, with flush-mounted membrane and cooling element –20 °C ... +100 °C