PFT-SRB060AG1MSAULSSZ
SKU: 6066323 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Pressure sensors | PFT | PFT-SRB060AG1MSAULSSZ | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 60 bar | Accuracy: ≤ ± 0.25 %, of the span | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: 0.6 mm pressure port | Process temperature: –30 °C ... +100 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 0 V ... 5 V, 3-wire | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 10 V DC ... 30 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Gauge pressure
    Pressure unit
    bar
    Measuring range
    0 bar ... 60 bar
    Process temperature
    –30 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+– 10 V) / 0.02 A [Ohm]) , 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Output signal
    0 V ... 5 V, 3-wire
    Communication interface
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Wetted parts
    Standard memrane: Stainless steel 316Ti
    Internal transmission fluid
    Synthetic oil (Not available for version with standard membrane for pressure ranges > 25 bar)
    Pressure port
    0.6 mm pressure port
    Housing material
    Stainless steel 1.4571
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Supply voltage
    10 V DC ... 30 V DC
    Electrical safety
    Dielectric strength
    CE-conformity
    Weight sensor
    Approx. 200 g
    Seal
    Without seal
    Enclosure rating
    IP651)
    Protection class III
    MTTF
    452 years
    Pressure peak dampening
    Non-linearity
    ≤ ± 0.2 %, of span (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
    Accuracy
    ≤ ± 0.25 %, of the span
    Non-repeatability
    ≤ ± 0.1 % of the span
    Response time (10 % ... 90 %)
    Long-term drift/one-year stability
    ≤ ± 0.2 % of span (at reference conditions)
    Temperature coefficient in rated temperature range
    Rated temperature range
    0 °C ... +80 °C
    Service life
    Minimum 10 Mio. load cycles
    Ambient temperature, operation
    –20 °C ... +80 °C
    Storage temperature
    –40 °C ... +100 °C, with flush-mounted membrane and cooling element –20 °C ... +100 °C