PFT-FRBX10SF1OHCAMSSZ
SKU: 6039642 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Pressure sensors | PFT | PFT-FRBX10SF1OHCAMSSZ | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 0.1 bar | Accuracy: ≤ ± 0.5 %, of the span (= ± 0.25% of the span (optionally for pressure ranges = 0.25 bar). applies inclusive of nonlinearity, hysteresis, non-repeatability, zero-point and full-scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2) Calibrated with vertical installation position) | Process connection: G 1 B flush-mounted | Pressure port: Front-flush membrane | Process temperature: –20 °C ... +150 °C | Seal: FKM | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP67 | Supply voltage: 10 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 0.1 bar
    Process temperature
    –20 °C ... +150 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+– 10 V) / 0.02 A [Ohm]) , 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Process connection
    G 1 B flush-mounted
    Wetted parts
    Flush-mounted membrane: Stainless steel 316TiSeals: FKM
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Seal
    FKM
    Enclosure rating
    IP671)
    Service life
    Minimum 10 Mio. load cycles
    Storage temperature
    –20 °C ... +100 °C, with flush-mounted membrane and cooling element –20 °C ... +100 °C