PBT-RP050SG1SSNAMA0Z
SKU: 6039268 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Pressure sensors | PBT | PBT-RP050SG1SSNAMA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: psi | Measuring range: 0 psi ... 50 psi | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: Standard | Process temperature: 0 °C ... +80 °C | Seal: NBR | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP67 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 psi ... 50 psi
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Seal
    NBR
    Enclosure rating
    IP672)
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.