PBT-RM016SM2SSCA2A0H
SKU: 6075738 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PBT | PBT-RM016SM2SSCA2A0H | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: MPa | Measuring range: 0 MPa ... 16 MPa | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: M20 x 1.5 (DIN 16288) | Pressure port: Standard | Process temperature: 0 °C ... +80 °C | Seal: Copper | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: Flying leads, 2 m, IP67 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC | Specialty: Free from oil and grease, vibration resistance 20 g
    Measuring range
    0 MPa ... 16 MPa
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    4 mA ... 20 mA, 2-wire
    Specialty
    Free from oil and grease, vibration resistance 20 g
    Communication interface
    Process connection
    M20 x 1.5 (DIN 16288)
    Pressure port
    Standard
    Connection type
    Flying leads
    Length of cable
    2 m
    Seal
    Copper
    Enclosure rating
    IP672)
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, of the span
    Accuracy
    Adjustment accuracy of zero signal
    ≤ 0.5 % of span typ., ≤ 0.8 % of span max. (with non-linerarity 0.5 %)
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.