PBT-RB400SG1MENR2R0Z
SKU: 6090389 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PBT | PBT-RB400SG1MENR2R0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 400 bar | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: 0.6 mm pressure port | Process temperature: –30 °C ... +100 °C | Seal: NBR | Communication interface: - | Output signal: 0.5 V ... 4.5 V, ratiometric, 3-conductor | Connection type: Flying leads, 2 m, IP67 | Supply voltage: 4.5 V DC ... 5.5 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 400 bar
    Process temperature
    –30 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    0.5 V ... 4.5 V, ratiometric, 3-conductor
    Communication interface
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Pressure port
    0.6 mm pressure port
    Connection type
    Flying leads
    Length of cable
    2 m
    Supply voltage
    4.5 V DC ... 5.5 V DC1)2)
    Seal
    NBR
    Enclosure rating
    IP673)
    Protection class III
    MTTF
    1,176 years
    Pressure peak dampening
    Overvoltage protection
    32 V DC
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, of the span
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.