PBT-RB025SGESSSRLR0V
SKU: 6086712 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Pressure sensors | PBT | PBT-RB025SGESSSRLR0V | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 25 bar | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ½ B (EN 837) | Pressure port: Standard | Process temperature: 0 °C ... +80 °C | Seal: Stainless steel | Communication interface: - | Output signal: 0.5 V ... 4.5 V, ratiometric, 3-conductor | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 4.5 V DC ... 5.5 V DC | Specialty: Vibration resistance 20 g
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    0.5 V ... 4.5 V, ratiometric, 3-conductor
    Specialty
    Vibration resistance 20 g
    Communication interface
    Process connection
    G ½ B (EN 837)
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Supply voltage
    4.5 V DC ... 5.5 V DC1)2)
    Enclosure rating
    IP653)
    Protection class III
    MTTF
    2,213 years
    Pressure peak dampening
    Overvoltage protection
    32 V DC
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, of the span
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.