PBT-RB016SGTSSNALA0Z
SKU: 6042297 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PBT | PBT-RB016SGTSSNALA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 16 bar | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ½ A (ISO 1179-2) | Pressure port: Standard | Process temperature: 0 °C ... +80 °C | Seal: NBR | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Gauge pressure
    Pressure unit
    bar
    Measuring range
    0 bar ... 16 bar
    Process temperature
    0 °C ... +80 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    4 mA ... 20 mA, 2-wire
    Communication interface
    Process connection
    G½A (ISO 1179-2)
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: stainless steel 316L
    Internal transmission fluid
    Silicone oil (only with pressure ranges < 0 bar ... 10 bar and ≤ 0 bar abs ... 25 bar abs)
    Pressure port
    Standard
    Housing material
    Stainless steel
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Supply voltage
    8 V DC ... 30 V DC1)
    Power consumption
    Signal current (max. 25 mA) for current outputMax. 8 mA for voltage output signal
    Electrical safety
    Isolation voltage
    500 V DC
    CE-conformity
    Weight sensor
    Approx. 80 g
    Seal
    NBR
    Enclosure rating
    IP652)
    Protection class III
    MTTF
    815 years
    Pressure peak dampening
    Overvoltage protection
    36 V DC
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
    Accuracy
    Adjustment accuracy of zero signal
    ≤ 0.5 % of span typ., ≤ 0.8 % of span max. (with non-linerarity 0.5 %)
    Hysteresis
    ≤ 0.16 % of the span
    Non-repeatability
    ≤ 0.1 % of the span
    Response time
    < 4 ms
    Signal noise
    ≤ 0.3 % of the span
    Long-term drift/one-year stability
    ≤ 0.1 % of span to IEC 61298-2
    Rated temperature range
    0 °C ... +80 °C
    Service life
    Minimum 100 Mio. load cycles
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.