PBT-RB016AG1SFFALA0Z
SKU: 6071791 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Pressure sensors | PBT | PBT-RB016AG1SFFALA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 16 bar | Accuracy: ≤ ± 0.5 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: Standard | Process temperature: –20 °C ... +100 °C | Seal: FKM | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 16 bar
    Process temperature
    –20 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Seal
    FKM
    Enclosure rating
    IP652)
    Non-linearity
    ≤ ± 0.25 %, of the span
    Accuracy
    Adjustment accuracy of zero signal
    ≤ 0.15 % of span typ., ≤ 0.4 % of span max. (with non-linerarity 0.25 %)
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.