PBT-AP050AN1SF0UMA0Z
SKU: 6076134 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Pressure sensors | PBT | PBT-AP050AN1SF0UMA0Z | Pressure type: Absolute pressure | Pressure unit: psi | Measuring range: 0 psi ... 50 psi | Accuracy: ≤ ± 0.6 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: ¼'' NPT | Pressure port: Standard | Process temperature: –20 °C ... +100 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 0 V ... 5 V, 3-wire | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP67 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Absolute pressure
    Pressure unit
    psi
    Measuring range
    0 psi ... 50 psi
    Process temperature
    –20 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    0 V ... 5 V, 3-wire
    Communication interface
    Process connection
    ¼'' NPT
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: stainless steel 316L
    Internal transmission fluid
    Silicone oil (only with pressure ranges < 0 bar ... 10 bar and ≤ 0 bar abs ... 25 bar abs)
    Pressure port
    Standard
    Housing material
    Stainless steel
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Supply voltage
    8 V DC ... 30 V DC1)
    Power consumption
    Signal current (max. 25 mA) for current outputMax. 8 mA for voltage output signal
    Electrical safety
    Isolation voltage
    500 V DC
    CE-conformity
    Weight sensor
    Approx. 80 g
    Seal
    Without seal
    Enclosure rating
    IP672)
    Protection class III
    MTTF
    1,176 years
    Pressure peak dampening
    Overvoltage protection
    32 V DC
    Non-linearity
    ≤ ± 0.25 %, of the span
    Accuracy
    Adjustment accuracy of zero signal
    ≤ 0.15 % of span typ., ≤ 0.4 % of span max. (with non-linerarity 0.25 %)
    Hysteresis
    ≤ 0.16 % of the span
    Non-repeatability
    ≤ 0.1 % of the span
    Response time
    < 4 ms
    Signal noise
    ≤ 0.3 % of the span
    Long-term drift/one-year stability
    ≤ 0.1 % of span to IEC 61298-2
    Rated temperature range
    0 °C ... +80 °C
    Service life
    Minimum 100 Mio. load cycles
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.