PBT-AB025SG3SE0ALA0Z
SKU: 6091002 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Pressure sensors | PBT | PBT-AB025SG3SE0ALA0Z | Pressure type: Absolute pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 25 bar | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ⅜ B (EN 837) | Pressure port: Standard | Process temperature: –30 °C ... +100 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 4 mA ... 20 mA, 2-wire | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 8 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 25 bar
    Process temperature
    –30 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Process connection
    G ⅜ B (EN 837)
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Seal
    Without seal
    Enclosure rating
    IP652)
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.