PBT-AB016SGESFSVLC0Z
SKU: 6084759 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Pressure sensors | PBT | PBT-AB016SGESFSVLC0Z | Pressure type: Absolute pressure | Pressure unit: bar | Measuring range: 0 bar ... 16 bar | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ½ B (EN 837) | Pressure port: Standard | Process temperature: –20 °C ... +100 °C | Seal: Stainless steel | Communication interface: - | Output signal: 0 V ... 10 V, 3-wire | Connection type: L-connector (DIN EN 175301-803 A), IP65 | Supply voltage: 14 V DC ... 30 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 16 bar
    Process temperature
    –20 °C ... +100 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA, 2-wire (RA≤ (L+- 8 V) / 0.02 A [Ohm]), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm), 0 V ... 5 V, 3-wire (RA> 5 kOhm)
    Output signal
    0 V ... 10 V, 3-wire
    Communication interface
    Process connection
    G ½ B (EN 837)
    Connection type
    L-connector (DIN EN 175301-803 A)
    Supply voltage
    14 V DC ... 30 V DC1)
    Enclosure rating
    IP652)
    Protection class III
    MTTF
    1,176 years
    Pressure peak dampening
    Overvoltage protection
    32 V DC
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, of the span
    Accuracy
    Adjustment accuracy of zero signal
    ≤ 0.5 % of span typ., ≤ 0.8 % of span max. (with non-linerarity 0.5 %)
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.