PBST-RB100SG1SSNQMA0Z
SKU: 6088726 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Pressure sensors | PBST | PBST-RB100SG1SSNQMA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar | Measuring chamber type: Ceramic (thick film) | Measuring range: 0 bar ... 100 bar | Accuracy: ≤ ± 0.5 % | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: M5 internal thread for pressure spike restrictor | Process temperature: –25 °C ... +100 °C | Seal: NBR | Communication interface: IO-Link | Output signal: Output 1 (pin 4): PNP/NPN/PP or IO-Link, Output 2 (pin 2): PNP/NPN/PP or analog 4...20 mA, 0...10 V, 1...10 V (each freely scalable up to max. 5:1) | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP65, IP67, IP68 | Supply voltage: 9 V DC ... 30 V DC
    Measuring chamber type
    Ceramic (thick film)
    Measuring range
    0 bar ... 100 bar
    Display
    0.96" TFT color display with touch function (160 x 80 pixels)
    Status indicator
    1 x color display per output
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: Al2O3 96% (ceramics)Seals: NBR
    Weight sensor
    Approx. 190 g
    Seal
    NBR
    +/- 1.5% FS (< 100 bar)+/- 2.5% (≥ 100 bar)