PBSH-RP160ST1S0BMA0Z
SKU: 6059245 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Pressure sensors | PBS Hygienic | PBSH-RP160ST1S0BMA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: psi | Measuring range: 0 psi ... 160 psi | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: Tri-Clamp 1 ½" (DIN 32676) | Process temperature: –20 °C ... +100 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 1 x PNP + 4 mA ... 20 mA | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP65, IP67 | Supply voltage: 15 V DC ... 35 V DC