PBS2-RB600SG1SSDQ5A0Z
SKU: 6074024 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Pressure sensors | PBS plus | PBS2-RB600SG1SSDQ5A0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: bar psi | Measuring range: 0 bar ... 600 bar, 0 psi ... 8,702 psi | Accuracy: ≤ ± 0.5 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: Standard | Process temperature: –20 °C ... +85 °C | Seal: NBR | Communication interface: IO-Link | Output signal: IO-Link/PNP/NPN + PNP/NPN + 4 mA ... 20 mA / 0 V ... 10 V | Connection type: Round connector M12 x 1, 5-pin, IP67, IP67 | Supply voltage: 15 V DC ... 35 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Gauge pressure
    Pressure unit
    barpsi
    Measuring range
    0 bar ... 600 bar0 psi ... 8,702 psi
    Process temperature
    –20 °C ... +85 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA (RA≤ 0.5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Zero point adjustment
    Max. + 3 % of span
    Output signal
    IO-Link/PNP/NPN + PNP/NPN + 4 mA ... 20 mA / 0 V ... 10 V
    Rotatable housing
    Display
    Communication interface
    IO-Link
    Communication Interface detail
    IO-Link V1.1
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: stainless steel 316L
    Internal transmission fluid
    Silicone oil (only with pressure ranges < 0 bar ... 10 bar and ≤ 0 bar abs ... 25 bar abs)
    Pressure port
    Standard
    Housing material
    Lower body: stainless steel 304, Plastic head: PC + ABS, Buttons: TPE-E, Display window: PC
    Connection type
    Round connector M12 x 1, 5-pin
    Supply voltage
    15 V DC ... 35 V DC
    Power consumption
    Total current consumption
    Max. 600 mA (including switching current)
    Electrical safety
    Isolation voltage
    500 V DC
    CE-conformity
    EMC Directive: 2014/30 / EU (EN 61326-1:2013; EN 61326-2-3:2013)
    Ex-approvals
    Weight sensor
    Approx. 220 g
    Seal
    NBR1)
    Enclosure rating
    IP672)
    Protection class III
    MTTF
    104 years
    Pressure peak dampening
    Non-linearity
    ≤ ± 0.25 %, of span (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
    Accuracy
    Setting accuracy of switching outputs
    ≤ ± 0.5 % of span
    Response time
    ≤ 5 ms
    Long-term drift/one-year stability
    Temperature coefficient in rated temperature range
    Rated temperature range
    0 °C ... +80 °C
    Service life
    Minimum 100 Mio. load cycles
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.