PBS2-AB016SG1SSDQ5A0Z
SKU: 6074151 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Pressure sensors | PBS plus | PBS2-AB016SG1SSDQ5A0Z | Pressure type: Absolute pressure | Pressure unit: bar psi | Measuring range: 0 bar ... 16 bar, 0 psi ... 232 psi | Accuracy: ≤ ± 0.5 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: G ¼ A (ISO 1179-2) | Pressure port: Standard | Process temperature: –20 °C ... +85 °C | Seal: NBR | Communication interface: IO-Link | Output signal: IO-Link/PNP/NPN + PNP/NPN + 4 mA ... 20 mA / 0 V ... 10 V | Connection type: Round connector M12 x 1, 5-pin, IP67, IP67 | Supply voltage: 15 V DC ... 35 V DC
    Measuring range
    0 bar ... 16 bar0 psi ... 232 psi
    Output signal
    IO-Link/PNP/NPN + PNP/NPN + 4 mA ... 20 mA / 0 V ... 10 V
    Process connection
    G ¼ A (ISO 1179-2)
    Connection type
    Round connector M12 x 1, 5-pin
    Seal
    NBR1)
    Enclosure rating
    IP672)
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.