PBS-RP160SN1SS0BMA0Z
SKU: 6050309 Tootmisest eemaldatud
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Pressure sensors | PBS | PBS-RP160SN1SS0BMA0Z | Pressure type: Gauge pressure | Pressure unit: psi | Measuring range: 0 psi ... 160 psi | Accuracy: ≤ ± 1 %, of the span (including non-linearity, hysteresis, zero point and full scale error (corresponds to error of measurement as per IEC 61298-2)) | Process connection: ¼'' NPT | Pressure port: 3.5 mm Standard | Process temperature: –20 °C ... +85 °C | Seal: Without seal | Communication interface: - | Output signal: 1 x PNP + 4 mA ... 20 mA | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin, IP67 | Supply voltage: 15 V DC ... 35 V DC
    Medium
    Liquid, gaseous
    Pressure type
    Gauge pressure
    Pressure unit
    psi
    Measuring range
    0 psi ... 160 psi
    Process temperature
    –20 °C ... +85 °C
    Maximum ohmic load RA
    4 mA ... 20 mA (RA≤ 0.5 kOhm), 0 V ... 10 V, 3-wire (RA> 10 kOhm)
    Zero point adjustment
    Max. + 3 % of span
    Output signal
    1 x PNP + 4 mA ... 20 mA
    Rotatable housing
    Display
    Communication interface
    Process connection
    ¼'' NPT
    Wetted parts
    Process connection: 316L stainless steelMeasuring chamber: stainless steel 316L
    Internal transmission fluid
    Silicone oil (only with pressure ranges < 0 bar ... 10 bar and ≤ 0 bar abs ... 25 bar abs)
    Pressure port
    3.5 mm Standard
    Housing material
    Lower body: stainless steel 304, Plastic head: PC + ABS, Buttons: TPE-E, Display window: PC
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Supply voltage
    15 V DC ... 35 V DC
    Power consumption
    Total current consumption
    Max. 350 mA / 570 mA (incl. switching current)
    Electrical safety
    Isolation voltage
    500 V DC
    CE-conformity
    EMC directive: 2004/108/EC, EN 61326-2-3
    Weight sensor
    Approx. 200 g
    Seal
    Without seal
    Enclosure rating
    IP67
    Protection class III
    MTTF
    202 years
    Pressure peak dampening
    Non-linearity
    ≤ ± 0.5 %, of span (Best Fit Straight Line, BFSL) according to IEC 61298-2
    Accuracy
    Setting accuracy of switching outputs
    ≤ ± 0.5 % of span
    Response time
    3 ms
    Long-term drift/one-year stability
    ≤ 0.2 % of span to IEC 61298-2
    Temperature coefficient in rated temperature range
    Mean TC of zero point: ≤ 0.2% of span / 10 KMean TC of span ≤ 0.2 % of span / 10 K
    Rated temperature range
    0 °C ... +80 °C
    Service life
    Minimum 100 Mio. load cycles
    Temperature error
    ≤ ± 1.0% of the range, typ., ≤ ± 2.5% of the range max.