MAX48N-12C7FCP0420
SKU: 1126091 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Linear encoders | MAX | MAX48N-12C7FCP0420 | Type: 48 mm 48f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 48H8 | Cable connection direction: Radial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 10 mm / 30 mm / Flat | Supply voltage: 24 V DC (8 ... 32 V DC) | Communication interface: CANopen | Connection type: Male connector, M12 type S (20x20 mm), 5-pin | Measuring range: 0 mm ... 420 mm
    Items supplied
    Accessories not included with delivery, please order separately.
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    69 years (EN ISO 13849-1)1)
    Type
    48 mm installation housing – IN cylinder mounting
    Pressure pipe/End cap
    10 mm / Flat
    Direction of connection
    Radial
    Measured values
    Positioning, speed
    Position (F.S.)
    0 mm ... 420 mm1)
    Speed
    0 … 1,000 mm/s
    Null zone
    30 mm
    Damping zone
    30 mm
    Fluid temperature
    –30 °C ... +95 °C2)
    Air humidity
    90 % (Condensation not permitted)
    Switch-on time
    < 250 ms
    Switch-on current
    Typ. 5.0 A / 50 µs
    Measuring frequency (internal)
    1 ms
    Transmission rate (cycle time)
    CANopen (0 ... 65,535 ms), factory setting: 0 ms (transmission stopped)
    Setpoint tolerance
    ≤ ± 1 mm
    Hysteresis
    ± 0,1 mm
    Repeatability
    Typ. ± 0.2 mm
    Linearity
    Typ. ± 0.25 mm (measuring range 50 to 500 mm)3)
    Warming up phase
    Typ. ≤ ± 0.25 mm (2 min)
    In the operational status
    Communication interface
    CANopen
    Bus protocol
    CANopen CiA DS-301
    Device profile
    CANopen CiA DS-406
    Baud rate
    250 kbit/s
    Node ID
    7F
    Connection type
    Male connector, M12 type S (20x20 mm), 5-pin
    PIN assignment
    1=n.c.; 2=V DC; 3=GND; 4=CAN_H; 5=CAN_L
    Supply voltage
    24 V DC (8 ... 32 V DC)
    Residual ripple
    < 1% S-S