MAX48A-22C52FA0050
SKU: 1131321 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | MAX | MAX48A-22C52FA0050 | Type: 48 mm 48f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 48H8 | Cable connection direction: Axial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 10 mm / 36 mm / Flat | Supply voltage: 24 V DC (8 ... 32 V DC) | Communication interface: CANopen | Connection type: Male connector, M12 type L (24x24 mm), 5-pin | Measuring range: 0 mm ... 50 mm
    Measured values
    Positioning, speed
    Position (F.S.)
    0 mm ... 50 mm1)
    Speed
    0 … 1,000 mm/s
    Damping zone
    36 mm
    Measuring frequency (internal)
    1 ms
    Transmission rate (cycle time)
    CANopen (0 ... 65,535 ms), factory setting: 0 ms (transmission stopped)
    Communication interface
    CANopen
    Bus protocol
    CANopen CiA DS-301
    Device profile
    CANopen CiA DS-406
    Baud rate
    250 kbit/s
    Node ID
    52
    Connection type
    Male connector, M12 type L (24x24 mm), 5-pin
    PIN assignment
    1=n.c.; 2=V DC; 3=GND; 4=CAN_H; 5=CAN_L
    Residual ripple
    < 1% S-S