MAX30N-72E33FF0426
SKU: 1145459 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | MAX | MAX30N-72E33FF0426 | Type: 30 mm 31f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 31H8 | Cable connection direction: Radial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 7 mm / 30 mm / Flat | Supply voltage: 24 V DC (8 ... 32 V DC) | Communication interface: CANopen | Connection type: Male connector, M12 type L (24x24 mm), 5-pin | Measuring range: 0 mm ... 426 mm
    Measured values
    Positioning, speed
    Position (F.S.)
    0 mm ... 426 mm1)
    Speed
    0 … 1,000 mm/s
    Switch-on current
    Typ. 5.0 A / 50 µs
    Measuring frequency (internal)
    1 ms
    Transmission rate (cycle time)
    CANopen (0 ... 65,535 ms), factory setting: 0 ms (transmission stopped)
    Communication interface
    CANopen
    Bus protocol
    CANopen CiA DS-301
    Device profile
    CANopen CiA DS-406
    Baud rate
    125 kbit/s
    Node ID
    33
    Connection type
    Male connector, M12 type L (24x24 mm), 5-pin
    PIN assignment
    1=n.c.; 2=V DC; 3=GND; 4=CAN_H; 5=CAN_L
    Residual ripple
    < 1% S-S