MAX30N-72A10BA1200
SKU: 1127149 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | MAX | MAX30N-72A10BA1200 | Type: 30 mm 31f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 31H8 | Cable connection direction: Radial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 7 mm / 30 mm / Flat | Supply voltage: 24 V DC (8 ... 32 V DC) | Communication interface: Analog / Current | Connection type: Male connector, M12 type S (20x20 mm), 4-pin | Measuring range: 0 mm ... 1,200 mm
    Measured values
    Positioning
    Position (F.S.)
    0 mm ... 1,200 mm1)
    Switch-on current
    2,5 A/ 50 µs
    Measuring frequency (internal)
    2 ms
    Transmission rate (cycle time)
    Steady
    Communication interface
    Analog
    Communication Interface detail
    Current
    Current output
    4 mA ... 20 mA
    Connection type
    Male connector, M12 type S (20x20 mm), 4-pin
    PIN assignment
    1=V DC; 2=SIG; 3=GND; 4=n.c.
    Supply voltage
    24 V DC (8 ... 32 V DC)
    Residual ripple
    < 1% S-S