MAX30N-71V20K10200
SKU: 1117189 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Linear encoders | MAX | MAX30N-71V20K10200 | Type: 30 mm 31f7 for IN cylinder mounting – cylinder bore hole 31H8 | Cable connection direction: Radial | Pipe diameter / Damping zone / End cap: 7 mm / 30 mm / Flat | Supply voltage: 12 V DC (8 ... 16 V DC) | Communication interface: Analog / Voltage | Connection type: Connecting cable, 3-wire, 300 mm | Measuring range: 0 mm ... 200 mm | Output signal: 0.25 V DC ... 4.75 V DC
    Items supplied
    Accessories not included with delivery, please order separately.
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    69 years (EN ISO 13849-1)1)
    Type
    30 mm installation housing – IN cylinder mounting
    Pressure pipe/End cap
    7 mm / Flat
    Direction of connection
    Radial
    Measured values
    Positioning
    Position (F.S.)
    0 mm ... 200 mm1)
    Null zone
    21.5 mm
    Damping zone
    30 mm
    Fluid temperature
    –30 °C ... +95 °C2)
    Air humidity
    90 % (Condensation not permitted)
    Switch-on time
    < 250 ms
    Switch-on current
    2,5 A/ 50 µs
    Measuring frequency (internal)
    2 ms
    Transmission rate (cycle time)
    Steady
    Setpoint tolerance
    ≤ ± 1 mm
    Hysteresis
    ± 0,1 mm
    Repeatability
    Typ. ± 0.2 mm
    Linearity
    Typ. ± 0.25 mm (measuring range 50 to 500 mm)3)
    Warming up phase
    Typ. ≤ ± 0.25 mm (2 min)
    In the operational status
    Communication interface
    Analog
    Communication Interface detail
    Voltage
    Voltage output
    0.25 V DC ... 4.75 V DC
    Connection type
    Connecting cable, 3-wire, 300 mm
    Supply voltage
    12 V DC (8 ... 16 V DC)
    Residual ripple
    < 1% S-S