M40S-60A300AR0, M40E-60A320RT0
Soovitatav asendus:
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
Safety light curtains | M4000 Standard Curtain | M40S-60A300AR0, M40E-60A320RT0 | System part: Pair | Resolution: 30 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 300 mm | Connection type: Male connector M12, 8-pin | Extension connection: Female connector M12, 5-pin | End cap with integrated LED on the receiver: yes | Actuator Sensor Interface: no
System part
Pair
Resolution
30 mm
Scanning range
21 m
Protective field height
300 mm
Synchronization
Optical synchronization
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
28 * 10-9(EN ISO 13849)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
✔
Beam coding
Configurable status output (ADO)
Sender test
Configurable scanning range
Connection type
Male connector M12, 8-pin
Permitted cable length
≤ 15 m1)
Permitted cross-section
≥ 0.25 mm²
Extension connection
Female connector M12, 5-pin
Configuration method
Configuration buttons
Display elements
7-segment display, LEDs
Status display
LEDs
End cap with integrated LED on the receiver
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)
Residual ripple
≤ 10 %1)
Power consumption
≤ 0.8 A2)≤ 0.3 A
Type of output
PNP semiconductor, short-circuit protected3)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 4.2 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
High resistance
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 100 mA
Housing cross-section
52 mm x 55.5 mm
Housing material
Aluminum alloy ALMGSI 0.5
Surface treatment
Powder coated
Front screen material
Polycarbonate, scratch-resistant coating
Enclosure rating
IP65 (EN 60529)
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)