M40S-60A300AR0, M40E-60A320RR0
Soovitatav asendus:
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
Safety light curtains | M4000 Standard Curtain | M40S-60A300AR0, M40E-60A320RR0 | System part: Pair | Resolution: 30 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 300 mm | Connection type: Male connector M12, 8-pin | End cap with integrated LED on the receiver: yes | Actuator Sensor Interface: no
System part
Pair
Resolution
30 mm
Protective field height
300 mm
PL e (EN ISO 13849)
PFHD(mean probability of a dangerous failure per hour)
28 * 10-9(EN ISO 13849)
Connection type
Male connector M12, 8-pin
Permitted cable length
≤ 15 m1)
Permitted cross-section
≥ 0.25 mm²
Configuration method
Configuration buttons
LEDs
End cap with integrated LED on the receiver
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V ... 28.8 V)
Residual ripple
≤ 10 %1)
Power consumption
≤ 0.8 A2)≤ 0.3 A
Type of output
PNP semiconductor, short-circuit protected3)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 4.2 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
High resistance
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 100 mA
Housing cross-section
52 mm x 55.5 mm
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)