M40S-60A005AA0, M40E-62A005RA0
Soovitatav asendus:
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
Safety light curtains | M4000 Area | M40S-60A005AA0, M40E-62A005RA0 | System part: Pair | Resolution: 60 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 600 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin
System part
Pair
Resolution
60 mm
Protective field height
600 mm
Configurable scanning range
Safe SICK device communication via EFI
Connection type
Hirschmann male connector M26, 12-pin
Configuration method
PC with CDS (Configuration and Diagnostic Software)
Configuration connection
Female connector M8, 4-pin
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V DC ... 28.8 V DC)
Residual ripple
≤ 10 %1)
Power consumption
≤ 0.6 A2)≤ 0.2 A
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored3)
Housing cross-section
52 mm x 55.5 mm
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)