M40E-60A005RA0
Рекомендуемая замена:
Цена без НДС
Запросить цену
Safety light curtains | M4000 Area | M40E-60A005RA0 | System part: Receiver | Resolution: 60 mm | Scanning range: 21 m | Protective field height: 300 mm | Connection type: Hirschmann male connector M26, 12-pin
System part
Receiver
Resolution
60 mm
Scanning range
21 m
Protective field height
300 mm
Synchronization
Optical synchronization
Type
Type 4 (IEC 61496-1)
Safety integrity level
SIL 3 (IEC 61508)
Category
Category 4 (EN ISO 13849)
Performance level
PL e (EN ISO 13849)
TM(mission time)
20 years (EN ISO 13849)
Safe state in the event of a fault
At least one OSSD is in the OFF state.
Restart interlock
✔
External device monitoring (EDM)
✔
Beam coding
Configurable status output (ADO)
Sender test
Configurable scanning range
Safe SICK device communication via EFI
Connection type
Hirschmann male connector M26, 12-pin
Configuration method
PC with CDS (Configuration and Diagnostic Software)
Configuration connection
Female connector M8, 4-pin
Display elements
7-segment display, LEDs
Status display
LEDs
Protection class
III (IEC 61140)
Supply voltage VS
24 V DC (19.2 V DC ... 28.8 V DC)
Residual ripple
≤ 10 %1)
Power consumption
≤ 0.6 A2)
Type of output
2 PNP semiconductors, short-circuit protected, cross-circuit monitored3)
ON state, switching voltage HIGH
24 V DC (VS– 2.25 V DC ... VS)
OFF state, switching voltage LOW
≤ 2 V DC
Current-carrying capacity per OSSD
≤ 500 mA
Housing cross-section
52 mm x 55.5 mm
Housing material
Aluminum alloy ALMGSI 0.5
Surface treatment
Powder coated
Front screen material
Polycarbonate, scratch-resistant coating
Enclosure rating
IP65 (EN 60529)
Ambient operating temperature
–30 °C ... +55 °C
Storage temperature
–30 °C ... +70 °C
Air humidity
15 % ... 95 %, Non-condensing
Vibration resistance
5 g, 10 Hz ... 55 Hz (EN 60068-2-6)