LFV230-XXSNATPM0150
SKU: 6058077 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Level sensors | LFV200 | LFV230-XXSNATPM0150 | Communication interface: - | Process connection: 1" NPT PN 64 | Probe length: 150 mm | Probe type: Tuning fork | Remote amplifier: No | Output signal: Transistor output PNP | Connection type: M12 round connector x 1, 4-pin | Process temperature: –40 °C ... +100 °C | Process pressure: –1 bar ... 64 bar | Wetted parts: Stainless steel 1.4404 / 316L | Enclosure rating: IP67 | Display: no | PWIS-cleaned: no | Bluetooth: no
    Medium
    Fluids
    Measurement
    Switch
    Probe type
    Tuning fork
    Probe length
    150 mm
    Process pressure
    –1 bar ... 64 bar
    Process temperature
    –40 °C ... +100 °C
    Fill material density
    0.7 g/cm³ ... 2.5 g/cm³
    Accuracy of sensor element
    ± 2 mm
    Reproducibility
    ≤ 1 mm
    Viscosity
    0.1 mPas ... 10,000 mPas
    Resolution
    ≤ 1 mm
    Response time
    500 ms
    MTBF
    1,25*10^7 h
    Communication interface
    Supply voltage
    9.6 V DC ... 35 V DC
    Residual ripple
    ≤ 5 Vpp
    Power consumption
    ≤ 10 mA
    Initialization time
    < 2 s
    Connection type
    M12 round connector x 1, 4-pin
    Output signal
    Transistor output PNP
    Hysteresis
    2 mm
    Output current
    < 250 mA
    Inductive load
    ≤ 1 H
    Capacitive load
    100 nF
    Enclosure rating
    IP67
    Temperature drift
    0.03 mm/K
    Wetted parts
    Stainless steel 1.4404 / 316L
    Process connection
    1" NPT PN 64