LFV230-XXSNACPV0128
SKU: 6042997 Saadaval tellimisel
Hind käibemaksuta
Küsi pakkumist
    Level sensors | LFV200 | LFV230-XXSNACPV0128 | Communication interface: - | Process connection: 1" NPT PN 64 | Probe length: 128 mm | Probe type: Tuning fork | Remote amplifier: No | Output signal: Non-contact switch | Connection type: Valve plug DIN 43650 | Process temperature: –40 °C ... +100 °C | Process pressure: –1 bar ... 64 bar | Wetted parts: Stainless steel 1.4404 / 316L | Enclosure rating: IP65 | Display: no | PWIS-cleaned: no | Bluetooth: no
    Medium
    Fluids
    Measurement
    Switch
    Probe type
    Tuning fork
    Probe length
    128 mm
    Process pressure
    –1 bar ... 64 bar
    Process temperature
    –40 °C ... +100 °C
    Fill material density
    0.7 g/cm³ ... 2.5 g/cm³
    Accuracy of sensor element
    ± 2 mm
    Reproducibility
    ≤ 1 mm
    Viscosity
    0.1 mPas ... 10,000 mPas
    Resolution
    ≤ 1 mm
    Response time
    500 ms
    MTBF
    1,25*10^7 h
    Communication interface
    Supply voltage
    20 V AC/DC ... 253 V AC/DC
    Power consumption
    ≤ 4.2 mA
    Initialization time
    < 3 s
    Connection type
    Valve plug DIN 43650
    Output signal
    Non-contact switch
    Hysteresis
    2 mm
    Inductive load
    ≤ 1 H
    Capacitive load
    100 nF
    Enclosure rating
    IP65
    Temperature drift
    0.03 mm/K
    Wetted parts
    Stainless steel 1.4404 / 316L
    Process connection
    1" NPT PN 64