LFP1400-G7CMC
SKU: 1111348 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Level sensors | LFP Inox | LFP1400-G7CMC | Communication interface: IO-Link | Process connection: G ¾ A | Probe length: 1,400 mm | Probe type: Rod probe in hygienic design | Remote amplifier: Yes, length of cable 2 m | Output signal: 1 x PNP + 3 x PNP/NPN + 4 mA ... 20 mA / 0 V ... 10 V | Connection type: M12 round connector x 1, 8-pin | Process temperature: –20 °C ... +180 °C | Process pressure: –1 bar ... 16 bar | Housing design: With closed cover | Wetted parts: Stainless steel 1.4404 / 316L, PEEK | Housing material: Stainless steel 1,4305 | Enclosure rating: IP67, IP69 | Display: yes | PWIS-cleaned: no | Bluetooth: no