DBS36E-BBEM00300
SKU: 1079339 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Incremental encoders | DBS36/50 | DBS36E-BBEM00300 | Mechanical design: Blind hollow shaft 8 mm (Front clamp) | Communication interface: 7 V ... 30 V, HTL, Push pull | Connection type: Cable, 8-wire, universal, 5 m | Pulses per revolution: 300
    Connection type
    Cable, 8-wire, universal, 5 m
    Mechanical design
    Blind hollow shaft
    Shaft diameter
    8 mmFront clamp1)
    Poids
    0.4 Ncm (+20 °C)
    Permissible movement static
    ± 0.3 mm (radial)± 0.5 mm (axial)2)
    Permissible movement dynamic
    ± 0.1 mm (radial)± 0.2 mm (axial)2)
    Operating speed
    6,000 min⁻¹3)
    Maximum operating speed
    ≤ 8,000 min⁻¹4)
    Moment of inertia of the rotor
    0.8 gcm²
    Operating temperature range
    –20 °C ... +85 °C, –35 °C ... +95 °C on request