DBS36E-BBAK00S45
SKU: 1088626 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Incremental encoders | DBS36/50 | DBS36E-BBAK00S45 | Mechanical design: Blind hollow shaft 8 mm (Front clamp) | Communication interface: 4.5 V ... 5.5 V, TTL, RS-422 | Connection type: Special version | Pulses per revolution: 500 | Specialty: Ambient data - Operating temperature range possible from –35°, cable, 8-wire, universal, 2 m
    Special device
    Specialty
    Ambient data - Operating temperature range possible from –35°Cable, 8-wire, universal, 2 m
    Standard reference device
    DBS36E-BBAK00500, 1060527
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    600 years (EN ISO 13849-1)1)
    Pulses per revolution
    500
    Measuring step
    90°, electric/pulses per revolution
    Measuring step deviation
    ± 18° / pulses per revolution
    Error limits
    ± 54° / pulses per revolution
    Duty cycle
    ≤ 0.5 ± 5 %
    Communication interface
    Incremental
    Communication Interface detail
    TTL / RS-422
    Number of signal channels
    6-channel
    Initialization time
    < 3 ms
    Output frequency
    ≤ 300 kHz
    Load current
    ≤ 30 mA
    Operating current
    ≤ 50 mA (without load)
    Connection type
    Special version
    Connection type Detail
    Cable, 8-wire, universal, 2 m
    Supply voltage
    4.5 ... 5.5 V
    Reference signal, number
    1
    Reference signal, position
    90°, electric, logically gated with A and B
    Short-circuit protection of the outputs
    ✔1)
    Mechanical design
    Blind hollow shaft
    Shaft diameter
    8 mmFront clamp1)
    Вес
    + 150 g (with connecting cable)
    Shaft material
    Stainless steel
    Flange material
    Aluminum
    Housing material
    Aluminum
    Material, cable
    PVC
    Start up torque
    + 0.5 Ncm (+20 °C)
    Operating torque
    0.4 Ncm (+20 °C)
    Permissible movement static
    ± 0.3 mm (radial)± 0.5 mm (axial)2)
    Permissible movement dynamic
    ± 0.1 mm (radial)± 0.2 mm (axial)2)
    Operating speed
    6,000 min⁻¹3)
    Maximum operating speed
    ≤ 8,000 min⁻¹4)
    Moment of inertia of the rotor
    0.8 gcm²
    Bearing lifetime
    2 x 10^9 revolutions
    Angular acceleration
    ≤ 500,000 rad/s²
    EMC
    According to EN 61000-6-2 and EN 61000-6-3 (class A)
    Enclosure rating
    IP65
    Permissible relative humidity
    90 % (Condensation not permitted)
    Operating temperature range
    –35 °C ... +85 °C, –35 °C ... +95 °C on request