DAXTON-2500R1130201300
SKU: 1130578 Доступно к заказу
Цена без НДС
Запросить цену
    Linear encoders | DAX | DAXTON-2500R1130201300 | Design: DAX Threaded | Communication interface: CANopen | Baud rate: 250 kbit/s | Node ID: 7Fh (127) | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Resolution: 100 µm | Measurement range: 0 mm ... 2,500 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Unusable range (zero zone/damping zone): 50 mm / 63 mm | Magnet type: Ring magnet | Thread offset: Without thread offset | Thread shape: 3/4"-16UNF
    MTTFD(mean time to dangerous failure)
    123 years1)
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 250 µm)1)2)
    Repeatability
    ≤ ± 100 µm
    Measured values
    Positioning, speed
    Measuring range
    0 mm ... 2,500 mm
    Null zone
    50 mm
    Damping zone
    63 mm
    Magnet shape
    Ring magnet
    Configured for number of magnets
    1 piece
    Magnet travel speed
    Any
    Resolution
    100 µm
    Cycle time
    1 ms
    Communication interface
    CANopen
    Data transmission rate
    250 kbit/s
    Node ID
    7Fh (127)
    Connection type
    Male connector, M12, 5-pin
    Pinouts
    1=n.c.; 2=V DC; 3=GND; 4=CAN_H; 5=CAN_L
    Male connector coding
    A-coded
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)