DAXTAN-0850RA1J0300W01
SKU: 1133016 Disponible sur commande
Prix hors TVA
Demander un devis
    Linear encoders | DAX | DAXTAN-0850RA1J0300W01 | Design: DAX Threaded | Communication interface: Analog / Current | Current output: 4 mA ... 20 mA | Connection type: Male connector, M12, 8-pin | Measurement range: 0 mm ... 850 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Signal 1: rising, signal 2: falling | Unusable range (zero zone/damping zone): 50 mm / 63 mm | Magnet type: Ring magnet | Thread offset: With thread offset | Thread shape: M18 x 1.5
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 850 mm
    Damping zone
    63 mm
    Number of signals
    Two output signals (one output signal + an inverted second output signal)
    Sequence of signals
    Signal 1: rising, signal 2: falling
    Connection type
    Male connector, M12, 8-pin
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)