DAXTAN-0405RA1J0J00F00
SKU: 1140513 Available to order
Price excluding VAT
Request a quote
    Linear encoders | DAX | DAXTAN-0405RA1J0J00F00 | Design: DAX Threaded | Communication interface: Analog / Current | Current output: 20 mA ... 4 mA | Connection type: Male connector, M12, 5-pin | Measurement range: 0 mm ... 405 mm | Supply voltage: 24 V DC (± 20%) | Sequence of signals: Falling | Unusable range (zero zone/damping zone): 30 mm / 60 mm | Magnet type: Ring magnet | Thread offset: Without thread offset | Thread shape: M18 x 1.5
    Linearity
    ≤ 0.02% F.S. (Minimum 60 µm)1)2)
    Measuring range
    0 mm ... 405 mm
    Null zone
    30 mm
    Damping zone
    60 mm
    Output signal
    20 mA ... 4 mA
    Sequence of signals
    Falling
    Supply voltage
    24 V DC (± 20%)